כאבים בכתף עלולים להופיע באזורים שונים בחגורת הכתפיים כשהם מאותתים על בעיות הדורשות טיפול. מפרק הכתף הוא המפרק בעל טווח התנועה הגדול ביותר בגוף וביחס ישיר - גם המפרק הפגיע ביותר. כאבים בכתף עשויים להיות כרוניים או זמניים ולהיגרם כתוצאה ממחלה, מפעילות גופנית מאומצת או כתגובה דלקתית. מומחי אורטוקל איתנו היום במענה על שאלות בנוגע לכאבים בכתף: ממה הם נוצרים? מהם התסמינים? ואיך ניתן למנוע אותם? כאבי כתפיים: כל מה שחשוב לדעת.

הגורמים לכאבי כתפיים

כאבי כתפיים נגרמים כתוצאה מסוגי בעיות גופניות שונות. להלן מספר מקורות אפשריים לכאב בכתף: 

  • בעיה מפרקית - קרע בסחוס ההיקפי ובסחוס המפרקי או תהליך ניווני במפרק.
  • בעיה בגיד - קרע מלא או חלקי וכן הסתיידות של אחד או יותר מגידי הכתף.
  • בעיית יציבות - בעיה הקשורה בפריקת כתף בודדת או חוזרת ונשנית.
  • כתף קפואה - הגבלת תנועה במפרק הכתף ללא סיבה ידועה.
  • שברים - שברים באזור חגורת הכתפיים המקרינים כאב לאזור הכתף עצמה.

גורמי סיכון לכאבי כתפיים נחלקים ל-3:

  1. חבלות ונפילות טראומטיות שגרמו לשברים, קרעים או פריקות בכתף.
  2. שינויים על רקע ניווני הקשורים בגיל.
  3. אורח חיים הכולל עומס על הכתף כגון: כתוצאה מעבודה מאומצת וכדומה.

פגיעה בגיד הכתף

תחושה של כאבי כתפיים לאחר אימון גופני עשויה להצביע על דלקת בגיד הכתף או בכינויה הנוסף: תסמונת הצביטה בכתף. במקרים חמורים עלולה להידרדר תסמונת זו גם לכדי קרע בגיד הכתף. במקרה של כאב חד בכתף וחשד לדלקת בגיד חשוב לפנות לבירור רפואי.

שבר באזור הכתף

בעת ביצוע תנועות מסוימות ובזמן ביצוע נשימות עמוקות עלול שבר באזור הכתף לגרום לכאבי כתפיים. כך למשל שבר בעצם הבריח וכדומה. אבחון שבר באזור הכתף ייעשה באמצעות צילום רנטגן או בדיקת CT.

פגיעה בשרירי מסובבי הכתף

מסובבי הכתף הם 4 שרירים המחברים בין הזרוע לעצם השכמה. תפקידם כולל את הנעת הזרועות בתנועה סיבובית. ביצוע תנועות סיבוביות אלו בצורה קבועה עלולה לפגוע בשרירים. פגיעה בלתי מטופלת עלולה להחמיר ולהוביל לכאבי כתפיים חריפים ואף לבעיית יציבה.

מנח לא נכון של הכתפיים

ישיבה במנח לקוי מול מחשב במשך שעות רבות ביום עשויה לגרום להתקצרות שרירי הכתפיים. התכווצות השרירים בטווח הארוך עשויה לגרום לכאבי כתפיים כרוניים. כיום, תופעה זו היא הגורם הנפוץ ביותר לכאבי כתפיים.

פריצת דיסק

כאב בכתף האחורית עשוי להצביע על פריצת דיסק בעמוד השדרה הצווארי. פריצת דיסק יוצרת לחץ על עצבי עמוד השדרה, תופעה הגורמת לכאב העשוי להקרין גם לכיוון הכתפיים.

פיברומיאלגיה

בעברית מחלה זו מכונה דאבת השרירים והיא כוללת כאב כרוני מפושט בגוף בצירוף תחושת עייפות ורגישות עזה. במידה ונשללו גורמים אחרים לכאבי כתפיים אחוריים או קדמיים, יש לבדוק אם גורם הבעיה קשור במחלת הפיברומיאלגיה.

דלקת חוליות מקשחת

דלקת זו פוגעת בחוליות עמוד השדרה והיא עשויה להתבטא גם בכאבים באזורים נוספים בגוף בהתאם למיקום הדלקת בעמוד השדרה. בעיה זו עשויה להגיע עם תסמינים נוספים כגון: עייפות, חום גוף נמוך, כאבי ברכיים המופיעים דווקא בבוקר חוסר תיאבון וכאבים בכתף. 

בורסיטיס בכתף

בין מפרקי הכתף ישנו שק בורסה המלא בנוזל סיכה סינוביאלי שתפקידו להפחית את החיכוך בעצמות הכתף. בורסיטיס הינו מצב בו השק מתרוקן מהנוזל כתוצאה מביצוע תנועות חזרתיות בחגורת הכתפיים. תופעה זו עשויה להיות כרוכה בכאב עז עד להגבלת התנועה בכתף.

מה זה כתף קפואה?

כתף קפואה הינה תופעה הפוגעת בכ-3% מהאנשים בישראל. מדובר בבעיה אורטופדית נפוצה שפוגעת בעיקר בחולי סוכרת ומאופיינת בהגבלת התנועה בכתף ובהחמרה עם הזמן כאשר הגורם לכתף קפואה עדיין אינו ברור. 

קיימות המלצות שונות לטיפולים משלימים בכתף קפואה לרבות דיקור סיני, טווינא (טיפול במגע), רפלקסולוגיה, נטורופתיה שיאצו ועוד. כאן גם מומלץ לבחון את ההשפעות של טיפול פיזיותרפי בתחום הפרא רפואי.

אוכלוסיות רגישות לכאבים בכתף

כאבי הכתפיים נחלקים לסוגים הנפוצים בגיל המבוגר ולבעיות המאפיינות בעיקר צעירים. לרוב כאבי כתפיים המופיעים במנוחה הם כאבים על רקע ניווני המאפיינים אנשים בגילאים מתקדמים. כאבי כתפיים בקרב צעירים יבואו בעיקר על רקע פעילות ספורטיבית מאומצת.

כאבי כתפיים - מהן דרכי הטיפול?

פיזיותרפיה

הטיפול הפיזיותרפי לרוב מגיע כטיפול ייעודי לבעיות של כתף קפואה וכאבי כתף נוספים. טיפול פיזיותרפיי מסייע לכתף לחזור לתפקוד המירבי באמצעות שיפור טווח התנועה, חיזוק השרירים ושיפור רמת היציבות במפרק.

בשלב הראשון שפועל גם במצבים חמורים, ינחה הפיזיותרפיסט את המטופל כיצד להפחית את רמת הכאב ולמנוע את החמרתו באמצעות תרגול. בשלב הבא יתאים איש המקצוע למטופל סדרת תרגילים לשיפור וחיזוק התנועה במפרק הכתף. במקרים בהם טיפול פיזיותרפי הוא הטיפול הנכון - הקפדה על ביצוע התרגילים תשפר את רמת התפקוד ותקל על הכאב. תהליך זה הינו הדרגתי ואורך כמה שבועות.

שימוש באביזרים אורטופדיים

מדרס אורטופדי הוא בעל תכונות שונות המאפשרות את שיפור היציבה ומנח כף הרגל מה שמשליך על הפחתת העומס על הכתפיים. במקרים שונים ימליץ אורטופד על שימוש במדרס אורטופדי בהתאמה אישית למניעת לחצים והקלה על עומסים באזור הכתפיים. מדרסים יועילו בעיקר עבור אלו שעומדים או הולכים שעות ארוכות ביום כחלק מעבודתם או עבור העוסקים בפעילות ספורטיבית מאומצת.

אביזר אורטופדי ייעודי נוסף הינו מקבע כתף שיודע כאמצעי עזר לאחר ניתוחים או פריקות כתף. תומך כתף פותח ארגונומית כך שיתאים את עצמו למבנה האנטומי של המשתמש כך שייתן תמיכה מקסימלית לכתף.

בנאדם אוחז בכתף בגלל כאב

טיפול בגלי הלם

שיטה הפועלת על גלי הלם בלתי פולשניים במטרה לטפל בדלקות בגיד הכתף ובהסתיידות. גלי ההלם עשויים להגביר את זרימת הדם במקום ולהפחית כאב.

אוסטאופתיה

טיפול הנעשה על ידי מטפל מקצועי וכלל הנעה של עצמות הכתף בשילוב עיסוי למניעת והפחתת כאבים בכתף.

במקרים מסוימים כאשר מדובר במקור פתולוגי, דלקתי או אם נגרם שבר מורכב באזור ימליץ מומחה אורתופדיה על ביצוע פעולה כירורגית. גם כאן חשוב לברר על אמצעי טיפול שונים לזירוז תהליך ההחלמה.

הנחיות לפעילות גופנית במקרה של כאבי כתפיים

עוסקים בפעילות גופני קובעה ומעוניינים לדעת האם ניתן להמשיך גם במקרה של כאבי כתפיים? ההמלצות הרפואיות במקרה זה מנחות להמשיך בפעילות הקבועה במידה ואינה מחמירה את הבעיה בכתף. חשוב לדעת כי דווקא לפעילות אירובית קיימת השפעה חיובית על תהליכי דלקת בייחוד אם מדובר בדלקת כרונית. 

בכל מקרה מומלץ להתייעץ עם אורטופד או פיזיותרפיסט בנוגע לסוג הפעילות ורמת הפעילות המומלצים לפי אופי כאבי הכתף.

לסיכום

כאבי כתפיים נפוצים בקרב אוכלוסיות רבות וקשורים בבעיות בשרירי הכתף וכמו גם חבלות, מחלות, דלקות בגיד ועוד. באבחון כאבי כפיים חשוב לשים לב למיקום הכאב, לעצימותו ולצורה בה הוא מופיע וכן האם קדמו לו פעולות שונות הוא שהוא מופיע גם במנוחה. כאשר הכאב נמשך זמן רב או שהוא תוקף ברציפות חשוב לפנות לבדיקה רפואית ולבדוק את סיבת התופעה לעומק. במקרים רבים טיפול פיזיותרפי ושימוש באביזרים אורטופדיים יוכל להקל משמעותית ואף למנוע את הכאב לחלוטין.