ממה נגרמות יבלות בכף הרגל וכיצד נוכל לטפל בהן?

הופיע לכם על הרגל מין גידול קטן שאולי כואב או מגרד? זה מפריע לכם בהליכה, ריצה או פעילות ספורטיבית אחרת? ייתכן שהתפתחה אצלכם יבלת בכף הרגל. 

יבלות הן זיהומים שמובילים להתפתחות גידול בעור (שאינו סרטני). 

ישנן המון סוגי יבלות והן יכולות להתפתח בכל מיני נסיבות. חשוב לאבחן ולטפל ביבלות. נכון, זה לא כיף גדול אך קיימות דרכי טיפול שיכולות להקל בצורה משמעותית על היבלת והיווצרותה. 

אז בואו נלמד על זה קצת! 

סוגי יבלות

יבלת-בכף-הרגל

 

תתפלאו לשמוע, קיימים הרבה סוגים וכל אחד מהם מתפתח בצורה שונה ודורש צורת טיפול אחרת. 

 • יבלות רכות
 • יבלות רכות נוצרות מחיכוך מתמשך בכף רגל לרוב בעקבות נעילת נעל שאינה מתאימה לכף הרגל. לפעמים הן יווצרו בגלל שילוב של חיכוך עם לחות. איך תזהו אותם? ליבלות רכות יש מרקם רך שמזכיר קצת גומי או מסטיק. הצבע שלהן יהיה בהיר יחסית ותוכלו להרגיש את המרקם שלהם כשתמששו את היבלת. יבלות רכות חייבות טיפול, ללא טיפול מתאים ביבלת יכולים להיווצר כאבים בהליכה. לעיתים אף כאבים חזקים שעלולים לפגוע בתפקוד היומיומי. 

 • יבלות קשות
 • גם יבלות קשות נולדות כתוצאה מחיכוך מתמשך והן מופיעות בשני מצבים מרכזיים: נעילת נעל קשה או במידה שאינה מתאימה לכף הרגל, או נעל שאינה תומכת ברגל בצורה אורתופדית ומפעילה לחץ על כף רגל. נעלים צרות כמו נעלי עקב לדוגמא, יכולות אף הן להוביל ליבלות קשות. 

  המצב השני הגורם ליבלות קשות הוא ליקוים בכף הרגל. בעיות כגון בליטה, תפיחה או בעיות עיוותים של מפרקי האצבעות הם גורמים שכיחים בהיווצרות יבלות קשות. 

 • יבלות וויראליות
 • מדובר בסוג אחר של יבלות וההבדל המרכזי הוא שהן נגרמות כתוצאה מווירוס החודר מתחת לעור כף הרגל. זה וירוס עקשן ומדבק מאד ולכן הוא מחייב טיפול מיידי. בהעדר טיפול הוירוס עלול להתפשט גם לאיזורים אחרים בגוף. התסמין המרכזי של הוירוס בכף הרגל הוא יבלת שגורמת לכאב בהליכה. לצערנו התופעה הזו נפוצה למדי. בקרב ילדים שכיחות היבלת העומדת על 20%, וגם באוכלוסייה מבוגרת נפגוש את התופעה לא מעט כ7%–12% מהמבוגרים בארץ סובלת מאחד הזנים של היבלות הוויראליות. 

 • יבלת הקורן
 • יבלת קורן היא יבלת עגולה וקטנה. היא תופיע בחלק העליון של כף הרגל או בצדי האצבעות. גם במקרה הזה היבלת נוצרת כתוצאה מחיכוך חוזר או שפשוף של העור עם נעל. לעיתים יכולה להגרם מסנדל או כפכף שלא מתאים לרגל. 

  יש מספר סוגים של יבלות קורן: יבלת “הילומה דרמוס” צומחת בחלק העליון של אצבעות הרגליים.  

  יבלת “הילומה מולס” – יבלת רכה יותר שמופיעה בין אצבעות הרגליים.

  יבלת “Seed corns” – יבלת מסוג “זרעי קורן” תצמח בתחתית כפות הרגליים. יכולה להיות קטנה מאד אבל גם מציקה מאד.

  איפה יופיעו היבלות בכפות הרגליים? 

  בעקרון יבלות יכולות להופיע כמעט בכל מקום על כף הרגל אבל יש מספר מקומות נפוצים: 

  בתחתית כף הרגל – אולי היבלות עם הפוטנציאל להיות הכי כואבות. היבלות בכף כרגל עלולות להיות גדולות ולכן גם כואבות. במקרים מסוימים הן עלולות לגרום לצליעה. 

  .

  בין אצבעות הרגליים – יבלות הנוצרות על ידי לחץ שיוצרות האצבעות, אולי בגלל נעל צמודה אך לא בהכרח. 

  באצבע הקטנה – לעיתים כשתופיע יבלת קטנה על האצבע הקטנה אחריה יגיעו עוד יבלות במקומות אחרים. 

  בחלק האחורי של העקב – הסוג הכי שכיח של יבלות בעקב יופיע בחלק האחורי של העקב. ליבלות אלה זמן החלמה ארוך יחסית. 

  על אצבעות הרגליים – יבלות קטנות ולעיתים קצת קשות שמתפתחות מהר יחסית בגלל העור הרגיל באיזור הזה. 

  בצד כף הרגל – יבלות שנוצרות כתוצאה מחיכוך, נעל לא מתאימה ולעיתים כפכף או סנדל. 

  אתם מרגישים שמתחילה להיווצר יבלת? הנה שיטות הטיפול הטבעי הטובות ביותר שיעזרו לכם משמעותית!

  1. נעלו נעליים מתאימות – נשמע מאד בסיסי אך רבים מאיתנו חוטאים בנעילת נעליים לא מתאימות שאינן מטיבות עם כף הרגל שלנו. דוגמאות לנעליים לא טובות שרובנו ננעל: כפכפים ש״רוקדים״ על הרגל ולא תופסים אותה, נעליים הדוקות מדי או רופפות שמייצרות הרבה חיכוך, נעליים צרות מדי שמפעילות לחץ על כף הרגל. אנשים עם בעיות במבנה כף הרגל צריכים להקפיד במיוחד על נעליים טובות שכן יבלות יתפתחו יותר בקלות בכפות הרגליים שלהם. 
  1. מנוחה נכונה לכף הרגל – כשאנחנו הולכים הרבה, רצים או אפילו סתם עומדים מופעל לחץ על כפות הרגליים באופן טבעי ולכן חשוב מאד לנוח. נכון לפעמים ממש בא לכם להרים את הרגליים? ובכן זה לא בכדי, הקשיבו לגוף שלכם ועשו זאת! בעולם המהיר והתובעני בו אנחנו חיים, אנחנו ״שוכחים״ לנוח פעמים רבות או לפעמים באמת לא מוציאים את הזמן. אבל חשוב לזכור: על מנת למנוע מיני סוגי בעיות בכפות הרגליים שלנו, עלינו לדאוג למנוחה שלהן. חישבו על מנוחה כמו השקעה בעתיד – תנוחו יותר וככה תשמרו על כפות הרגליים שלכן לאורך שנים. אחרי הכל הם הבסיס לכל התנועה והיציבה שלנו. 
  1. השקיעו במערכת חיסונית  - אחת ההגנות היעילות ביותר נגד יבלות ויראליות היא מערכת חיסונית חזקה. מכיוון שמדובר בוירוס, אם תהיה לנו מערכת חיסונית חזקה יהיה לו הרבה יותר קשה לתקוף אותנו. 
  1. המנעו מלחות – לחות מוגזמת יכולה לגרום יבלות. עשו לעצמכם מנהגים שמונעים היווצרות של לחות בכף הרגל – נגבו את כפות הרגליים ביסודיות אחרי המקלחת. המנעו מזיעה בכפות הרגליים ככל הניתן. אווררו את כפות הרגליים ונסו להמנע מהליכה או ריצה ממושכות כשכפות הרגליים מזיעות. גם פה, כדי למנוע לחות וזיעה חשוב לבחור בנעליים מתאימות. ישנם גם תכשירים לכף הרגל המונעים הזעה במהלך הליכה או ביום חם במיוחד.
  1. שימרו על היגיינת כפות הרגליים שלכם – היגיינה טובה, נכונה ומשוקעת תפחית התכנות של זיהומים בכפות רגליים. זיהומים אלה יכולים להוביל ליבלות. המנעו מחשיפת כפות הרגליים בשטחים ציבוריים כמו בבריכה או במקלחות בחדר כושר. 
  1. במידה והופיעה יבלת אחת בכף הרגל היא עשויה להיות מדבקת, ולכן כדאי לכסות אותה בפלסטר.

  מה עוד אפשר לעשות? 

  אבחון - 

  לרופאים יש כלים רבים לאבחן יבלות. אם אחרי אבחון וטיפול ראשוני אין שיפור בכף הרגל, יבצע הרופא ניקוז עם מחט. לעיתים כדי לאבחן ישלח הרופא ממצאים לבירור נוסף במעבדה כגון נוזל מתוך היבלת או חלק קטן מהיבלת. 

  טיפול ביבלת בכף הרגל על ידי רופא 

  הטיפול ביבלות מתבצע לאחר האבחון ולכל יבלת יש טיפול אחר. 

  משחה- יבלות ויראליות יטופלו לעיתים קרובות על ידי משחה מתאימה היכולה להרוג את הוירוס. 

  חנקן נוזלי – דרך טיפול ביבלות ויראליות היא חנקן נוזלי. זהו טיפול מאד יעיל ביבלות ויראליות אבל הוא עלול לגרום לכוויות קור אצל המטופלים, ולכן יש המעדיפים טיפול באמצעות משחה מתאימה. 

  ניתוח להסרת היבלת הוויראלית

  במידה והטיפולים הצליחו יהיה צורך בניתוח לעקירת שורש היבלת. ההליך הכירורגי המתבצע תוך הרדמה מקומית. במהלכו מסיר הרופא המטפל את שורש היבלת וכך עוקר את הנגע הוויראלי מיסודו. אחוזי הצלחת הניתוח גבוהים. 

  אלה רק חלק מהטיפולים האפשריים, על מנת לדעת איזה טיפול מתאים לכם לעבור אבחון אצל רופא. 

  לסיכום, כן, יבלות זה לא כיף, אנחנו מבינים אתכם! הן יכולות ממש לפגוע באורח החיים. אל תסבלו. פנו לרופא, קבלו אבחון מדויק וטיפול מתאים. עשו זאת בהקדם – אבחון מוקדם יכול להביא לפתרון הבעיה בצורה יסודית ולא ארוכה. 

  כפות הרגליים הם הבסיס שלנו התייחסו אליהן בחשיבות המתאימה.