מדרסים הם אלמנט די פשוט היכול לסייע למגוון אנשים, בפתרון בעיות אורטופדיות. אולם, כיצד ניתן דעת למי יתאים פתרון מסוג זה? אולי בכלל רצוי שכל אדם, בין אם הוא סובל מבעיות כלשהן ובין אם לא, ישתמש במדרסים בנעליים? ובכן, מרבית המחקרים מעידים על כך שרק במקרים מיוחדים, מדרסים יכולים להוות פתרון ואין להם חשיבות כללית, במצב שאין כל בעיה. תחום המדרסים הנו תחום מקצועי ומתנהלים בו הרבה מאוד מומחים ונערכים במסגרתו, מחקרים מרובים. יש לציין, ישנם חילוקי דעות בין מומחים שונים בתחום, חלקם אורטופדים, חלקם פדיאטרים, בנוגע לאילו מקרים צריך מדרסים, מאיזה גיל אפשר ורצוי לראות במדרסים פתרון לבעיות אורטופדיות ואלו מדרסים הם היעילים והטובים ביותר. 

התפקידים המיועדים למדרסים

למרות חילוקי הדעות בין המומחים השונים, ישנם עקרונות מסוימים עליהם קיימת הסכמה רבתית. למשל, מה התפקיד של המדרסים, מבלי להתייחס לסוג המדרס. חשוב לציין דבר נוסף, תחום המדרסים אינו מספיק מאורגן ומפוקח, מדובר בתחום מסחר והעוסקים בו אינם רופאים, גם אם הם לובשים חלוק לבן בקליניקה שלהם. מטרתם העיקרית של העוסקים במלאכה הנה למכור. ולאחר שהבהרנו את הנקודה, הבא נתייחס לתפקידים העיקריים של המדרסים:

  • מדרסים נועדו במטרה לתקן ולשפר את החלוקה של העומס והלחץ הפלנטרי, המופעל על כפות הרגליים. בדרך זו, מתבצעת חלוקה טובה יותר של העומס בחלקה הפנימי של כף הרגל, חלוקה אחידה יותר ומאוזנת. המדרסים משווים בין אזורי הלחץ בכף הרגל, הן במהלך עמידה והן במהלך הליכה. המדרסים מסיטים את עומסי היתר מהאזורים היותר רגישים וכאובים, לאזורים חזקים יותר שאינם נאלצים לשאת משקל כבד. מדובר בתפקיד חשוב ביותר, בעיקר עבור אנשים הסובלים מכאבים בפן הפלנטרי של כפות הרגליים. מדרסים יכולים לסייע מאוד גם במצבים של מטטרסלגיה וסנדרום כריות השומן בעקבים. 
  • המדרסים יכולים לתקן את תנוחת המפרקים הפנימיים בכפות הרגליים, הם יחזקו אזורים הסובלים מתנועתיות מואצת ושחיקה. מדרסים מסייעים בעבודה פגומה של השרירים ומפחיתים את העומס על רקמות רכות ומודלקות. מדרסים עשויים לסייע גם במקרים קשים יותר של קרע, או דלקת בפסיה הפלנטרית ואף, במצב של דלקת בשריר הטיביאליס האחורי. 
  • מדרסים מתקנים עומסים וזוויות מפרקים בגפה התחתונה כולה ובכל הגוף באופן כללי, במהלך נשיאת משקל. המדרסים מטים את עצם הקלקנאוס ומנסים להחזיר את זווית הבסיס של העצם, הן במצב עמידה והן במצב הליכה, לזווית ניטראלית. מדרסים מסייעים באיזון הגוף, באמצעות שינוי הגובה של כפות הרגליים ולכן, ישנם מצבים רבים בהם מדרס אחד יהיה עבה יותר מהמדרס השני, למשל במצב בו קיים הבדל באורך הרגליים של המשתמש. 

באורטוקל תוכלו למצא את כל סוגי המדרסים לכל סוגי הבעיות האורטופדיות בכפות הרגליים. 

אנשים להם מומלץ מאוד להיעזר במדרסים

קבוצת האנשים הראשונה שתהנה משימוש במדרסים היא, אנשים הסובלים מכאבים כרוניים בכפות הרגליים. כאבים מסוג זה עלולים להקרין לברכיים, לירכיים ולאזור הגב התחתון, במידה ונמצא קשר בין מנח כפות הרגליים לכאבים המטרידים. מחקרים מעידים על כך ששינוי הנעליים, או שינוי משטח הנעליים, ישפיע בצורה משמעותית ביותר על עוצמת הכאבים שיפחתו ולעיתים, ממש ייעלמו. קבוצת האנשים השנייה שעשויה ליהנות משימוש במדרסים הנה, אנשים הסובלים מכפות רגליים דפורמטיביות. בעיה זו עלולה לגרום להאצת תהליכי שחיקה של כפות הרגליים, של הגפה התחתונה ואפילו שחיקה באזורים אחרים בגוף. מצב זה עלול לגרום בעתיד להתפתחות של פלטפוס ברמה בינונית ואף חמורה. דפורמציה קלה בכפות הרגליים דורשת טיפול ולמרות זאת, אין כל הוכחה מחקרית שמדרסים יכולים לסייע לפלטפוס קל ולא סימפטומטי. 

הקבוצה השלישית שעשויה ליהנות משימוש במדרסים היא, אנשים אצלם קיים הבדל בין הגדלים של כפות הרגליים או הרגל כולה. בעיה זו מייצרת חוסר איזון בסופו של דבר ועלולה להוביל לכאבים בגב, באגן, בירכיים, או בברכיים. אי לכך, אדם בעל הבדל משמעותי באורך של הרגליים, או בעל כפות רגליים לא שוות, יקבל שירות מצוין מהמדרסים. קבוצה רביעית של אנשים שמומלץ להם להיעזר במדרסים הנה, ספורטאים ובעיקר ספורטאים העוסקים בריצה, כדורגלנים וכדורסלנים. גם חיילים, הנמצאים זמן ממושך בעמידה ובמאמצים גדולים, חשופים לעומסים גדולים על כפות הרגליים ולכן, מדרסים יכולים בהחלט לפזר עומסים ולשפר את מצב כפות הרגליים, למנוע כאבים ופציעות. 

הקשר בין הבעיה, הכאב שנוצר ומנח לקוי של כף הרגל

על מנת להסביר את הקשר נעזר בדוגמה – כאבים בברכיים יכולים להתפתח כתוצאה ממגוון של סיבות כדוגמת פלטפוס. אולם, הכאב בברך עלול להופיע גם בעקבות חוסר איזון בשרירים, בגלל סחוסים דקים ואולי פגועים, טראומה שהתרחשה בעבר, או אימון שבוצע בצורה לקויה. על פי רוב, התפתחות הכאב בברכיים תהיה תוצאה של מספר גורמים הנרקמים לבעיה אחת ולפיכך, תיקון מנח כף הרגל, עשוי להיות הדבר הנכון ביותר בדרך לפתרון הבעיה והכאבים. 

מה בין רגישות כפות הרגליים והמדרסים

מדובר באלמנט חשוב מכיוון שאנשים הסובלים מכפות רגליים רגישות, יעזרו במדרסים מיוחדים בעלי יכולת ביומכנית. מדובר באנשים שלא ניתן במצבם לבצע מניפולציה של ממש על כף הרגל. כלומר, למרות שמנח כף הרגל אצל אנשים אלה פגום, לא ניתן לבצע שינוי מנח מכיוון ששינוי כזה יגרום, ככל הנראה, כאבים חזקים במיוחד בכפות הרגליים. המשמעות היא, שפעולה כזאת תכשיל את הניסיון של המדרסים להקל, ולו במעט על הבעיה. 

ההבדל בין מדרסים אורטופדיים, לפי מידות של גבס, לבין מדרסי מדף אנטומיים

מדרסי מדף אנטומיים הנם רפידות הנהנות ממבנה אנטומי, בין לאומי, של כפות הרגליים. מדרסים מזוג זה, מקנים תמיכה טובה לקשת כף הרגל. אולם, מדרסים אלה אינם מסוגלים לתקן את מנח כפות הרגליים ולכן, הם מתאימים, אך ורק, לרגליים סטנדרטיות. במקרים רבים, זה כל מה שספורטאי, למשל, צריך. לעומת מדרסי המדף, ישנם המדרסים המיוצרים לפי מידות גבס ומותאמים במדויק למבנה הרגל של המטופל. מדרסים אלה מאפשרים תמיכה ופיזור של עומסים, באזורים בהם קיים עומס גדול ויש לשחררו מעט. מדרסים אלה יכולים לבצע תיקון של מנח הקרסול, במידה ויש צורך בכך. זאת ועוד, במהלך הייצור של מדרסים אלה, ניתן לבחור בחומר המתאים למבנה הרגל שלכם, לבעיה הספציפית ממנה אתם סובלים, למשקל גופכם, לגובה ולסוג העבודה בה אתם מתעסקים במהלך כל יום. ניתן להבטיח את רמת התמיכה לכפות הרגליים ועד דחיפת הבוהן מהרצפה, מרגע שהעקב שלכם נפגש עם משטח הדריכה. 

לבדוק לפני שרוכשים מדרסים

המומחים של אורטוקל ממליצים לבדוק מספר דברים בטרם תבצעו רכישה של מדרסים. דבר ראשון, עליכם לבדוק, האם לבעיה ממנה אתם סובלים יתכן פתרון באמצעות מדרסים. דבר שני, האם המדרסים מהווים את הפתרון הטוב ביותר לבעיה שלכם, או שמא, ניתן להשיג פתרון טוב יותר. דבר שלישי, לאחר שהבנתם שמדרסים יכולים לסייע לכם והבנתם איזה סוג של מדרסים יהיה לכם מתאים, בצעו השוואת מחירים, קיימים פערים גדולים בין הספקים השונים. דבר נוסף וחשוב ביותר, במידה והזמנתם מדרסים מותאמים אישית, וודאו ביום לקיחת המדרסים שהם אכן מותאמים במדויק לכפות הרגלים שלכם ולא שקיבלתם בסוף, מדרסים שהוכנו מראש ובניהם לבין מבנה הרגליים שלכם, אין כל קשר.