אם אתם סובלים מציפורן חודרנית, בין אם זה לאורך זמן או שאתם ״חדשים בתחום״ אתם בוודאי יודעים כמה זה לא נעים. התחושות יכולות לנוע מחוסר נעימות יומיומי עד כדי כאב חזק ודוקר הפוגע באורח החיים. מהציפורן החודרנית לא מומלץ להתעלם וככל שנטפל בה בשלב מוקדם יותר כך סיכויי ההחלמה המלאה גדולים יותר. חשוב לדעת שיש המון דרכי טבעיות, אך לעיתים נדרש גם ניתוח. החדשות הטובות? לטיפול הטבעי סיכויי הצלחה רבים, וגם הניתוח אינו מסובך או מסוכן ויכול להיות ממש משנה חיים! 

מה שחשוב זה – לטפל ולא להזניח. לרוב הבעיה הזו לא עוברת מעצמה והכאב רק יגדל ולכן אנחנו נקפיד לאבחן ולטפל. 

תמיד עדיף להתחיל קודם בטיפול הטבעי ולכן כתבנו לכם מדריך מקיף עם כל מה שאתם צריכים לדעת! 

מה זה בכלל ציפורן חודרנית?

ציפורן חודרנית נגרמת בעקבות צמיחה לא נכונה של הציפורן. הכאב נובע בדרך כלל מצמיחה של הציפורן פנימה אל תוך העור. עצם חדירת הציפורן אל תוך העור יכולה לגרום לכאבים עזים, ופעמים רבות יתפתח גם זיהום. וכן, זה כואב כמו שזה נשמע. בהרבה מהמקרים הציפורן החודרנית היא תורשתית וגנטית ולכן אם יש מקרים במשפחה הקרובה שלכם, ההמלצה היא לבצע טיפול מניעתי.

התסמינים של הציפורן החודרנית

איך תדעו אם הכאב שיש לכם הוא ציפורן חודרנית? אתם מרגישים שמשהו מתפתח אבל אינכם בטוחים? הנה התסמינים העיקריים: 

כאב – לעיתים בתחילת הדרך הכאב לא יהיה עז ויורגש בעיקר אם תלחצו על האצבע. במצב הזה הכאב יורגש גם אם תלבשו נעל לוחצת או לעיתים בשינה. בהמשך הכאב יכול להתפתח ולהציק במה היומיומית בצורה עקבית.

נפיחות באזור אצבעות כף הרגל – אם הבחנתם בנפיחות סביב האצבעות יש סיכוי סביר שמתפתחת ציפורן חודרנית. 

הפרשה מוגלתית או דימום – אם התחיל זיהום קיים סיכוי שתבחינו בהפרשה מוגלתית  או דימום באיזור הכואב. 

 אם אתם מרגישים משהו מאלה, אל תסבלו, פנו לטיפול! 

הגורמים לציפורן חודרנית – למה זה קורה?

אז קודם כל כמו הרבה דברים בחיים – גנטיקה. לכן אם אתם יודעים על אנשים מהמשפחה הקרובה שסובלים מזה עשו לעצמכם טובה והקפידו לעשות משהו מבין הטיפולים הטבעיים כדי לשמור על הציפורניים שלכם, גם אם אין תסמינים עדיין. 

ישנם דברים נוספים שיכולים להשפיע כגון: נעילת נעליים קטנות או לא מותאמות, גזירה לא נכונה של הציפורניים, הזעה מוגברת וגם פטריות זיהומיות יכולות להתפתח לציפורן חודרנית. במקרים מסוימים תתפתח הציפורן החודרנית מפציעה וחבלה בכף הרגל.

טיפול טבעי בציפורן חודרנית

כשהציפורן החודרנית בשלב המקדים שלה ניתן ומומלץ לטפל בה בטיפולים טבעיים לפני שפונים לניתוח. אם כי הניתוח אינו מסובך אבל נרצה קודם לטפל בציפורן באמצעיים טבעיים. רבים מהטיפולים תוכלו לעשות בבית. התמדה ונחישות יכולים להיות מאד לטובתכם בתהליך ההחלמה. כשיש כאב אנחנו מיד נרצה לטפל אך חשוב לשמור על תחזוקה רציפה ומספר כללי אצבע גם אם הציפורן החודרנית בנסיגה. 

 • הדרכים לטיפול טבעי בציפורן חודרנית
 •  

  1. אוורור כף הרגל

  במידה ואתם סובלים מציפורן חודרנית קחו לכם החלטה משנת חיים – אווררו את כפות הרגליים שלכם ועשו זאת הרבה! שיטה זו יעילה במיוחד בשלבים הראשונים של התופעה או כפעולת מנע.


  1. השרו את כף הרגל במים חמימים

  הטריק הישן ביותר בספר. אולי ראיתם את סבתא שלכם יושבת פעם ורגליה טבולות בגיגית – אז זה מה שעליכם לעשות. להשרות את הרגל כמה פעמים ביום כל פעם למשך רבע שעה. עשו את הפעולה הזו לאורך שבוע מינימום ותוכלו להרגיש בשינוי. המים החמימים יכולים לגרום לריכוך טבעי של המקום. לרכך את המקום לרוב לא יהיה מספיק והשריית הרגל תהיה רק חלק מהטיפול אך ריכוך המקום בהחלט יכול להקל. חשוב מאד: לנגב היטב את הרגליים לאחר כל טבילה כזו כי לחות ורטיבות בעיקר סביב כפות הרגליים יכולה לגרום לפטריות בכף הרגל.  

  1. השרו את כף הרגל בחומץ תפוחים

  את ההשרייה במים חמים תוכלו לגוון עם חומץ תפוחים פעם ביום למשך עשרים דקות. אחד החומר הפעילים בחומץ תפוחים הוא חומר אנטיבקטריאל שמסוגל לטפל בזיהום מהשורש ואף לרפא אותו. אם הציפורן החודרנית שלכם כבר גורמת לזיהום נסו את השיטה הזו. אם תתמידו בה היא יכולה ממש להקל ואף להביא לריפוי לפעמים. 

  1. מריחת חומר אנטיביוטי

  משחה אנטיביוטית יכולה ממש להועיל למצב הזה. אפשר ללכת לרופא שיתאים את המשחה המדויקת או אפילו להתייעץ עם הרוקח. 

  1. מריחת שמנים על הציפורן החודרנית 

  שמן זית, שמן קוקוס או שמן נבט חיטה יכולים לגרום לריכוך המקום. את השמן יש למרוח בעזרת מקלון צמר גפן וממש להכנס מתחת לציפורן ככל שמתאפשר. יש לחזור על הפעולה הזו מספר פעמים ביום עד שהאיזור באמת מתרכך.

  1. גזירת הציפורן בצורה מבוקרת ונכונה

  נתנו פה מספר הצעות לריכוך האיזור. אם הצלחתם לרכך את האיזור ואתם מרגישים שאתם מוכנים לזה תוכלו לנסות לגזור בעצמכם. שיטה טובה לעשות את זה היא על ידי הנחה של מגבונים חמים על הציפורן ועל העור שמסביבה. המגבונים החמים ירככו את העור ויאפשרו לכם לגזור את הציפורן.. לעיתים תוכלו ללכת לפדיקור רפואי בו תוכל הקוסמטיקאית לגזור לכם בצורה מקצועית את הציפורן

  1. דחיסת צמר גפן מתחת לציפורן החודרנית

  מדובר בתרופת סבתא ישנה שיכולה ממש להציל אתכם וגם פה חשובה ההתמדה. קודם כל תמששו את האיזור גם אם כואב ונסו להבין איך צומחת הציפורן ומה מקור הכאב. לאחר מכן קחו חתיכת צמר גפן קטנה דקקו אותם בידיים ואז טבלו אותה באלכוהול 70 אחוז ודחסו אותה מתחת לעור. כדי לדחוס ניתן להשתמש במשהו דק כמו פינצטה. תוכלו להישאר עם צמר הגפן מספר שעות. הקפידו על הפעולה הזו באופן יומיומי ותוכלו לפתור את הבעיה לגמרי. 

  1. הוצאת הציפורן החודרנית באמצעות מכשור מיוחד 

  בבתי המרקחת תוכלו לקנות ערכות לפדיקור, אלה יכללו בדרך כלל ציוד שיאפשר לכם ממש להיכנס מתחת לציפורן ולהוציא את הציפורן שצמחה אל תוך העור. אם בחרתם לעשות זאת שימו לב שאתם מקפידים על ניקיון והגיינה מירבית סביב התהליך על מנת למנוע זיהום. 

   

  1. דחיסת חוט דנטלי בין הציפורן לעור 

  כן כן אותו חוט דנטלי איתו אתם מנקים את השיניים יכול להיות מאד יעיל פה! זהו היכן הצמיחה של הציפורן מתבצעת לתוך העור ואחרי תקופה מסוימת של ריכוך נסו להחדיר את החוט הדנטלי למקום הצמיחה. 


   

  1. השתמשו במגן בוהן 

  מגן בוהן מספק מחסום וריפוד לציפורן החודרנית והוא גם מגן עליה מפני זיהום. חלק ממגני הבוהן מגיעים גם אם ג׳ל תרופתי שעוזר לרכך את המקום והם יכולים להיות פתרון נהדר בדרך להחלמה מלאה. 

  1.  השתמשו בחומרים מתאימים כדי למנוע הזעת יתר

  כף רגל מזיעה באופן קבוע תגרום לציפורן החודרנית לשגשג, לכן עליכם לשים לכם למטרה להמנע מהזעה. חומרים מתאימים כגון אבקות למניעת הזעה יכולים להועיל מאד. ניתן לרכוש אותם בבתי המרקחת ללא מרשם. 

  1.  פדיקור רפואי

  הזכרנו אותו קודם אך נחזור ונציין – פדיקור רפואי יכול להיות יותר מסתם פינוק אלא כשמו כן הוא רפואי. חשוב למצוא איש או אשת מקצוע מנוסים ובעלי תעודה מתאימה, אנשים מקצועיים יכלו ממש לשנות את מצב הציפורן החודרנית מהיסוד. הם ידעו כיצד לגזור אותה ויכנסו מתחת לעור במקרה הצורך. גם אם הציפורן החודרנית רק בשלב הראשוני אנחנו ממש ממליצים לעשות לכם מנהג לגשת לטיפול כזה בפעם בחודש או חודשיים ולשמור כך על תחזוקת ההגיינה והצמיחה של הציפורן. 

   

  סקרנו פה את כל הדרכים היעילות והטבעיות לטיפול בציפורן חודרנית. אל תבחרו רק משהו אחד אלא שלבו בין הדברים. התהליך עלול לקחת זמן אך יש סיכוי שתוכלו להפטר מהציפורן החודרנית. במידה והתחלתם לטפל ואין שיפור והכאב רק מתגבר, יכול להיות שתאלצו לפנות לאופציית הניתוח. חשוב לציין שזהו ניתוח פשוט ולא מסוכן עם אחוזי הצלחה גבוהים, ויכול ממש לשנות את חייכם. 

  אל תחיו בכאב. החלו לטפל. היום.